Polhov doživljajski park


Polhov doživljajski park Izvirna ponudba v segmentu družinskega turizma

 

Za ogled parka kliknite na: POLHOV DOŽIVLJAJSKI PARK


Polhov doživljajski park je kompleksen turistični produkt, ki ga sestavljajo:

  • Slikanica Polh rogovilež avtorja Uroša Grilca in ilustratorke, domačinke Maše Kozjek
  • Povest Polh in Gradec Stena Vilerja in ilustratorja Igorja Ribiča ter istoimenska gledališka predstava v izvedbi KUD Polhov Gradec
  • Glasbena pravljica po slikanici Polh rogovilež v izvedbi glasbenikov Sama Kutina in Ane Kravanja ter pripovedovalke Nine Peče Grilc
  • Polhova knjižica kot didaktično-pedagoško pomagalo na poti avtorice Nine Peče Grilc
  • 10 izvirnih umetniških lesenih skulptur gozdnih živali avtorja Matica Zakrajška in njegove ekipe
  • Otroški didaktični čebelnjak, hišica Živalska pošta in brlog Jazbina
  • Didaktični elementi in spretnostni leseni elementi
  • Usposobljeni interpretativni vodniki

Avtorja koncepta in vsebin Polhovega doživljajskega parka sta dr. Uroš Grilc in Nina Peče Grilc iz zavoda Škrateljc, katerega poslanstvo je inovativno povezovanje naravne in kulturne dediščine ter oblikovanje turističnih produktov.

 

Dr. Uroš Grilc: »Polhov doživljajski park je po Poti pastirskih škratov na Krvavcu druga v nizu nastajajoče transverzale pravljično-doživljajskih poti po Sloveniji. Polhov doživljaj park je zasnovan na način, da skozi preplet pravljičnega sveta in resničnih lastnosti živali ustvarja doživetja, ki otroke animirajo k hoji in gibanju v naravi ter jih na nevsiljiv način učijo o naravi in kulturi Polhovega Gradca. Spodbujajo jih k lastnemu razmišljanju in razvijanju odnosa do narave in budijo njihovo domišljijo ter ustvarjalnost.«

Polhov doživljajski park je namenjen predšolskim otrokom in učencem prve triade, pot je lahko dostopna in krožna, saj se prične v Hišici v grajskem parku in se pri Polhograjski graščini tudi konča. Otroci bodo za vsa doživetja na posameznih točkah skupaj brez težav potrebovali približno dve uri.  

 

Kaj otroci doživijo v Polhovem doživljajskem parku?

Popotovanje po pravljično doživljajski deželi ima svoj začetek v Polhograjski graščini, otroci pa imajo na poti nadvse pomembno nalogo: polhu bodo pomagali najti nov dom. Na začetku poti obiskovalci ob vstopnici prejmejo Polhovo knjižico kot didaktično-pedagoško pomagalo ter svinčnik.

Ob tem jih na poti pričakuje kar 10 velikih lesenih skulptur gozdnih živali, pa lesene hišice, otroški čebelnjak, živalska pošta, jazbina, didaktični elementi in še in še ...

Polh rogovilež namreč zganja hrup na grajskem podstrešju, od koder ga grofovska družina prežene, zato s culico na rami odskaklja v gozd, kjer išče streho nad glavo. Na tem popotovanju otroci skupaj s polhom obiščejo in spoznavajo živali, rastline in druge značilnosti tega kraja. Najprej se ustavijo pri pisani hiški, kot ji pravi polh, Hiši medu ali Čebelarskem domu, kjer s pomočjo igralno-didaktičnega čebelnjaka spoznajo zanimivosti čebelarstva in življenja s čebelami. Pot nato vodi po Blagajevi poti do Blagajevega spomenika in kraljeve rože skozi velik pravljični portal. In potem presenečenj ni konca … Živalska pošta, ki obiskovalce spomni, da se v Polhograjski graščini nahaja tudi Muzej pošte in telekomunikacij, je pravi kraj za obveščanje živali o polhovem iskanju novega doma. Na poti nato otroci srečajo skulpture gozdnih živali, ki jih otipajo, plezajo na njih in jih preprosto občudujejo. V jazbini spoznajo brlogarje in se ob njej preizkusijo v živalski olimpijadi: kaj mislite, kako daleč denimo skoči polh z drevesa na drevo v dolžino? Neverjetnih sedem metrov. Otroci spoznajo tudi gozdne ptice in se v čisto pravi ptičji opazovalnici učijo opazovanja ptic. Vsega kajpada na povemo, vsega ne pokažemo niti na internetu in na fotografijah, saj tako krepimo doživetja in spodbujamo otroke k spoznavanju narave.

Franc Setnikar, župan občine Dobrova - Polhov Gradec (2010-2022): »Polhov doživljajski park je poseben po tem, da je v Polhovem Gradcu povezal številne akterje, ki se trudijo z razvojem kulture in turizma: Polhograjsko graščino, Tehniški muzej Slovenije, Prirodoslovni muzej Slovenije, čebelarstvo Božnar, občino, KUD Dobrova, Glasbeno šolo Emil Adamič in druge. Tako je nastal projekt, ki promovira lokalno okolje in lokalne akterje združuje v novi zgodbi družinskega turizma.«

Obisk parka je mogoč vse dni v letu. Vstopnice lahko kupite na dveh lokacijah: 

v Muzeju pošte in telekomunikacij (1. nadstropje Polhograjske graščine), v času odpiralnih ur.  
Na avtobusni postaji Polhov Gradec (Polhov Gradec 2b), ob delavnikih od 8:00 do 16:00, med vikendi, prazniki ter šolskimi počitnicami od 10:00 do 18:00. 

Cena: 7 eur na otroka od 3. leta dalje. 

Za vse, ki si želite vodenega ogleda, pa so na voljo posebej usposobljeni interpretativni vodniki-pripovedovalci, ki prav tako poskrbijo za vrhunska praznovanja rojstnih dni in organizirani obiski šol, vrtcev, skupin počitniškega varstva itd. Informacije in rezervacije na: prodaja@grad-polhovgradec.si.

Za projekt Polhov doživljajski park je Občina Dobrova - Polhov Gradec pridobila sredstva ESSR v okviru LAS Barje, in sicer nekaj manj kot 70.000 eurov, celoten projekt pa je bil vreden nekaj preko 90.000 eurov.